18158
5154
6
2022/06/20

KODĖL ŠIANDIEN JONINĖS SVARBESNĖS, NEI BET KADA ANKSČIAU? POKALBIS SU DVASINGUMO MOKYTOJU VALDU RUTKŪNU

Retas kuris nešvenčia Kalėdų, Naujų metų, arba savo ir artimiausių žmonių gimtadienių. Tuo tarpu kalbant apie lietuvių tautos senąsias šventes, kurios neretai susijusios dar su mūsų giliomis pagoniškomis šaknimis – jos kažkodėl dažnai primirštamos. Ne paslaptis, kad dabar artėjančios Joninės, dar vadinamos Rasomis ir Kupolinėmis, yra šventė, kurios metu diena būna ilgiausia, o naktis – trumpiausia metuose. Per Jonines deginamas laužas, renkami įvairiausi žolynai, kurie, tikima, tuomet turi daugiausiai galių, pinami ir plukdomi į ežerus vainikai, dainuojamos sutartinės, rengiami šokiai, atliekami įvairūs ritualai. Tačiau kodėl ši šventė yra daugiau, nei tik saulėgrįžos paminėjimas? Kuo Joninės svarbios šiuolaikiniam žmogui ir kaip jas galime įprasminti? Apie tai – pokalbis su Valdu Rutkūnu, šiuolaikiniu vaidila ir lietuvių laimės bei dvasingumo mokytoju.

ŠVENTĖS TIKSLAS – PASISEMTI GAMTOS GYVYBINIŲ JĖGŲ

Anot V. Rutkūno, geriau Jonines atspindi „Rasų“ ar „Kupolinių“ pavadinimas – nepaisant to, kad švenčiami Jonų ir Janinų vardadieniai, šventės tikslas yra susijęs su kitais, kiekvieną iš mūsų paliečiančiais klausimais:

„Rasų šventės esmė yra dieviškumas: gamta tuo metu klesti, tad yra dieviškiausia. Taigi, ir žmonės stengiasi pasisemti tų gyvybinių jėgų. O „Rasa“ todėl, kad daug apeigų ir veiksmų šioje šventėje yra susijusių su vandeniu. Ji baigiasi ryto rasoje – kai pateka saulė ir žmonės joje prausiasi, maudosi. Nuo seno ši šventė švenčiama ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje kitais pavadinimais. Jos svarbiausia užduotis yra praleisti tą naktį gamtos prieglobstyje.“

PAPARČIO ŽIEDAS – GYVENIMO PRASMĖS SIMBOLIS

V.Rutkūnas pasakoja, kad kadangi šitos šventės metu naktis praleidžiama gamtoje – miškai, pievos, ežerai atlieka be galo svarbų vaidmenį. Todėl Joninės yra ypatinga šventė, kurios metu stengiamasi įsiklausyti ir įsijausti į gamtos ir į apskritai visatos diktuojamus ritmus, o taip pat ir į tautos bendrystę bei gyvybiškumo esmę, kurią simbolizuoja paparčio žiedas.

„Kai žmonės susirenka ir daug vyksta bendrų užsiėmimų, atsiskleidžia patys svarbiausi gyvybiški prasmingo gyvenimo žiedai. Taip ir gimsta tas mitinis „paparčio žiedas“. Jis tarsi neegzistuoja, bet iš tiesų – simboliškai jis yra. Kai žmonės gyvena, neretai primiršta gyvenimo prasmę ir pagrindines tiesas, kurios yra gyventi darnoje su gamta ir tarpusavyje. Taigi, siekiama tai atrasti ir nuolat, kasmet tai įtvirtinti per tą didžiąją šventę. Būtent dėl to tikrai verta Rasas švęsti visiems besąlygiškai – juk visiems svarbu suprasti savo gyvenimo esmę, o tokiu ypatingu laiku tam yra puiki proga. Netgi šventės metu ar po jos gali ateiti atsakymai į labai rūpimus klausimus, arba sprendimai problemoms, kurioms iki šiol sprendimo neradai“, – teigia V. Rutkūnas.

DABAR ŽMOGUI YPAČ REIKALINGA BENDRYSTĖ SU GAMTA IR VIENAS KITU

Pašnekovo nuomone, šiandien ši šventė yra dar kelis kartus svarbesnė, negu anksčiau. Taip yra todėl, kad žmonės kur kas labiau yra atitrūkę nuo gamtos ir vieni nuo kitų, per mažai susitinka su bendruomene džiugiame veiksme, gilioje šventėje, kurioje yra viskas, ką mes gyvendami primirštame. Taip pat įtaką daro visokie socialiniai veiksniai – dabartiniame amžiuje, kai žmonės labai daug laiko praleidžia prie ekranų, žmonėms labai trūksta tikro, gilaus ryšio su vienas kitu. Todėl yra be galo svarbu išmokti pakilti nuo kompiuterių ir telefonų bei eiti švęsti šių, šimtmečius praktikuojamų, švenčių. Pagal galimybes Rasas netgi verta švęsti kelias dienas.

RITUALAI  IR VIETOS – SUSIJUSIOS SU VANDENIU BEI SAULE

Dvasingumo mokytojas pasakoja, kad Joninėse itin svarbus yra vanduo: „Vandens gyvybinės jėgos priimamos keliais pavidalais, t.y., pradžioje – garo pavidalu, tad šventei būdinga prieš apeigas išsimaudyti pirtyje. Toliau naktį plukdomi vainikai ir brendama į ežerus, o dar geriau – vainikai paleidžiami kartu įbrendant į vandenį, tad ir išsimaudoma. Pagaliau – ryto rasa, kurioje taip pat maudomasi paryčiais.“

Anot V. Rutkūno, dar Rasų šventė labai susijusi su saule – juk kalbama apie naktį, kada mūsų svarbiausios žvaigždės nesimato trumpiausią laiko tarpą per metus. Būtent todėl geriau yra švęsti tokiose vietose, iš kurių matosi tiek saulėlydis, tiek saulėtekis. Žinoma, tą paprasčiausia įgyvendinti aukštumose – ant kalnų ar piliakalnių, t.y. ant šventų kalvų, kurios turi dvasinį krūvį, kadangi nuo seno ten buvo švenčiamos šventės. Visoje Lietuvoje yra tikrai nemažai tokių vietų. Tačiau jeigu yra lygumos, kur jokie objektai neužstoja horizonto, ten švęsti Rasas irgi kuo puikiausiai tinka.

Pašnekovas įsitikinęs, kad šiai šventei lietus netrukdo: „Saulė juk ir už debesų rieda, o kartais ir tinkamą vietą surasti sudėtinga. Teko, pavyzdžiui, tokią šventę rengti Londone – tai net beveik neįmanoma, atrodo, rasti tokią vietą, kad būtų gamtoje ir kad nuo kalno saulė matytųsi. Tai mes ten tokiam Londono Eppingo miške šventėme, kur buvo laukymės.“

KAD ŽMONĖS PATYS PRADĖTŲ ŠVIESTI KAIP SAULĖS

Dvasingumo mokytojas pažymi, kad svarbiausia visada yra švęsti gamtoje ir būryje žmonių – nesvarbu, ar lietus, ar saulė, ar kalva, ar lygumos: „Jei yra gamta ir žmonės, tai apeigos – dainos, rateliai, žaidimai, šokiai – duoda tą šventės efektą. Žmonės tada patys pradeda šviesti, kaip saulės. Nuo bendrystės ir visų kitų paminėtų dalykų jie atveria visai kitą smegenų veiklą.“

V. Rutkūnas teigia, kad žmonės pernelyg įpratę naudoti kairįjį smegenų pusrutulį, kuris yra atsakingas už loginį mąstymą, todėl mūsų galvoje susidaro daug įtampos ir prisikaupia blogų emocijų. Tuo tarpu tokios šventės su visais savo ritualais padeda suderinti žmogaus „vidinį kompiuterį“ ir perkelti smegenų veiklą į dešinį pusrutulį, kuris yra atsakingas už emocijas. Todėl gaminasi laimės hormonai, žmogaus nuotaika pakyla, susiderina mintys ir kūnas. Taigi, švęsti Rasas yra gerai ir sveikatai – tiek fizinei, tiek dvasinei, tiek psichologinei.

Straipsnio autorius(-ė) Rita, Beta.lt bloger'ė
5154 6

Sandra...
man asmeniškai Joninės pati geriausia šventė. Draugų burys, šašlikai, nebūnant Jonu jauties ypatingai ir jauti šventinę nuotaiką. Oras buvęs nebuvę, svarbu gera kompanija., pritariu dvasingumo mokytojui dėl kairiojo pusrutulio, jį kartais tikrai reiktų išjungti ir mėgautis gyvenimu.
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Saulius...
Man atrodo truputi perspaustos tos joninės.. žinoma, smagu, nes vasara, bet Jonus garbinti nežinau :D Būtų faina visus vardadienius taip švęsti, tda gal lietuviai atsipalaidavę labiau būsim :))
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Monika...
Joninės skaitosi atšvęstos tik tada kai būna surastas paparčio žiedas, peršoktas laužas ir pasveikintas Jonas, Janė ir pan. su rankomis pintu ąžuolo šakų vainiku! Taip pat privaloma išlaukti kol prašvis, kitaip - Joninės negali būti užskaitytos:) Čia tokios mūsų krašto tradicijos!
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Gintarė...
Juk lietuviams svarbiausia, kad laisvadienis per Jonines :) O jeigu kalbėti rimčiau tai manau ne visi supranta kokią gražią šventę vasros metu turime, neįsigiliname į tradicijas, į šaknis iš kur kilo mintys apie Jonines (Rasas), kur visa ko buvo pradžia...Galiu tik pasidžiaugti, kad daug Lietuvos kaimų ir miestelių rengia Joninių šventes ir suburia minias žmonių. Linkiu, kad Lietuva niekad nepamestų šios tradicijos.
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Diana...
Joninės yra nuostabi šventė vien tuo, kad mano tėtis yra Jonas. Kasmet jį norisi pasveikinti vis originaliau ir kaip nors neįprastai. Ir čia man Beta.lt labai padeda...išrenku puikias dovanas, kuriomis dar neteko nusivilti. Nesugeskit ir leiskit ir toliau stebinti savo tėtuką Jūsų turimais pasiūlymais! Ir negailėkit sveikinimų nei Jonui, nei Janinai, nei Jonei..ir kitiems..pasveininkit vieni kitus nes tai daryti šitaip lengva:)))
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Živilė...
Su šeima turime tradiciją kiekvienais metais ieškoti vis naujos vietos, kur praleisti Joninių vakarą. Ieškome kokiame Lietuvos miestelyje ar kaime kokie renginiai vyksta ir pagal įdomiausią mums programą renkamės kur važiuosime paparčio žiedo ieškoti:)) Šiais metais rinkomės Trakų raj., žiūrėsime, ką įdomiausio pasiūlys kiti metai:))
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Turi ką pasakyti? Komentuok čia:
Straipsnių autoriai
Kartais rašyti sekasi lengviau, kartais sunkiau, bet visai nerašyti aš negaliu - tai mano kraujyje. Noriu, kad skaitydami mano tekstus žmonės jaustųsi, lyg su jais kalbuosi prie kavos puodelio!
Beta.lt bloger'ė
Skonių Fiestos blog'o skilties autorė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Viena tų keistuolių, kurie dirba kūrybinį darbą, tačiau gyvenime mėgsta laikytis taisyklių ir rutinos. Visgi šį paradoksą esu linkusi vadinti savo tobulos kasdienybės receptu.
Beta.lt bloger'ė
"Gyvenu aistra kelionėms ir meile padėti žmonėms surasti jų svajonių atostogas. Jau 14 metų nardau turizmo vandenyse, tad dalinuosi savo žiniomis ir patyrimais su Beta Travel bendruomene."
Beta.lt bloger'ė
Su malonumu „kepu“ tekstus ir pyragus. Tik pyragus barstau cukraus pudra, o naujai „iškeptus“ tekstus – taškais, kableliais, brūkšniais... Svarbu, kad jie būtų gramatiškai taisyklingi, vizualiai tvarkingi, verbališkai turtingi, lengvai skaitomi, paveikūs.
Beta.lt bloger'ė
Esu portugalas. Girdėjau, kad taip Lietuvoje yra vadinami vilniečiai. Baigiau architektūrą, kurios pagrindinius principus (struktūra, vidaus ir išorės sintezė, harmonija su aplinka) bandau pritaikyti internete.
Beta.lt bloger'is
Talentingų kūrėjų pagalba keliu mūsų tinklaraštį į aukštumas, nes tikiu jo svarba. Daugelis mane vadina fėja, nežinau ar dėl rūpestingo būdo, ar dėl užaugusių sparnų.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė, kūrusi straipsnius apie aktualiausias temas ir skyrusi daug dėmesio patarimams.
Beta.lt bloger'ė
„Kiekviena kelionė yra nuotykis, papildantis brangią prisiminimų kolekciją. Kviečiu leistis į šiuos nuotykius kartu su manimi.“
Beta.lt bloger'ė
Mūsų pirmoji tinklaraštininkė, lietuvių kalbos ekspertė.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Nieko nerasta
BŪK PIRMAS!
Kurį pasieks šie pasiūlymai:
  • Nauji / specialūs
  • Riboto kiekio
  • Slapti
  • Paskutinės minutės
Sekite mūsų naujienas čia: