27725
9932
5
2022/04/11

TVARESNĖS VELYKOS: 3 IDĖJOS, KAIP NEŠVAISTYTI MAISTO, PINIGŲ IR LAIKO

Didžiuojuosi Jumis – tais, kurie skaitote tokius straipsnius ir stengiatės tvarius sprendimus vis dažniau priimti savo kasdienybėje! Kurti tvaresnes švenčių tradicijas reiškia suprasti, kad mūsų aplinka – tai mes. Pastarieji, pandemijos paveikti metai parodė, kad ne visada įvertinome su artimais žmonėmis leidžiamą laiką ir kaip mums visgi svarbu yra bent jau švenčių metu pabūti bendrystėje. Tačiau kaip galėtume pradžiuginti artimuosius, bet tuo pačiu ir išvengti savo resursų švaistymo nereikalingiems daiktams? Šiandien dalinuosi keliais patikrintais patarimais, kaip Velykas paversti tvaresne – ir todėl dar gražesne – švente.

1. DEKORUOKITE STALUS IR DOVANAS TUO, KĄ TURITE NAMIE

Ar žinojote, kad kasdienybėje naudojami dalykai, tokie, kaip servetėlės ir raišteliai, arba ankstyvi pavasariniai augalai, gali tapti puikia dekoracija Jūsų stalui? Iš paprasčiausių popierinių servetėlių galima sukurti gražių dalykų – išlankstyti rožytes, vėduokles, o kitą kartą net nebūtina daug lankstyti, kad su jų pagalba sukurtumėte ypatingai atrodantį stalą. Šiuo atveju mažiau kalbėsiu, daugiau pridėsiu pavyzdžių, kaip paprastos detalės gali padėti sukurti prabangą spinduliuojančius stalus:

Nepamirškite subtilių kaspinėlių, kačiukų medžio šakelių, kvepiančių vaistažolių ar tiesiog mūsų nuostabių pievų gėlių... Šiais metais žibuoklės itin ankstyvos. :) Augalai prideda mūsų stalams gaivumo, jaukumo, tai tiesiog spinduliuoja Velykų šventės dvasia... Tik neskinkime kačiukų šakomis iš kaimynų sodų – kalbame apie subtilias dekoracijas bei pagarbą aplinkai!

Kalbant apie tvarius sprendimus, labai siūlau pasidairyti po lietuviškus lino prekes parduodančių kompanijų puslapius, kur galite atrasti nuostabiai subtiliai atrodančių medžiaginių servetėlių, staltiesių, padėkliukų lėkštėms bei įrankiams... O šalia to, tikiu, turbūt užsimanysite ir tobulų lino suknelių laukiančiai vasarai. :) Į liną verta investuoti jau vien todėl, kad jis tarnauja ilgai ir jo nereikia lyginti, o tuo pačiu Jūs paremiate lietuviškus prekės ženklus šiais neramiais laikais. Tvarumas, pagarba aplinkai ir savo šalies verslams – ar ne to mes visi čia susirinkome? Štai, keli pavyzdžiai, kaip iš lino pagamintos servetėlės gali patobulinti Jūsų velykinio stalo dekorą:

Na, o jeigu visgi nusprendėte dovanoti konkrečius daiktus, kurie žinote, kad žmogui yra reikalingi – turbūt norėsis ir gražiai juos supakuoti. Tarp kitko, net ir saldainių dėžutė gražiai supakuota sukuria šventinę atmosferą! Sutikite, jau bloga žiūrėti į tuos kičinius spalvotus velykinius paveikslėlius su zuikiais, viščiukais ir margučiais ant prekybcentrinių dovanų maišelių... Rinkitės subtilumą, minimalizmą, ir pamatysite, kaip Jūsų dovanos spinduliuoja prabanga, net jeigu tai nėra kažkokia ypatingai brangi dovana. Pavyzdžiai, kaip galima panaudoti turimus laikraščius, popierinius maišelius ir net paprasčiausiais medžiagas žaviam bei aplinkai draugiškam dovanų įpakavimui:

 

2. GAMINKITĖS, KIEK SUVALGYSITE, ARBA PATOBULINKITE LIKUČIUS

Nors pagrindinis patarimas – gamintis tik tiek, kiek suvalgysite, matyt, savo močiutei niekada nepavyks įrodyti, kad kokių 6 žmonių stalui nereikia 3 rūšių mišrainių ir 5 desertų, o kartais ir patiems apskaičiuoti būna sunku. Taigi, per Kalėdas turbūt neretai per prievartą valgote nuo Kūčių užsilikusios baltos mišrainės, o antrą Velykų dieną, matyt, vėl tenka doroti visokias pavandanėjusias salotas su padžiūvusia duona, šaldytuve gumine tapusią antį, pervirtus ir jau kelias dienas pastovėjusius kiaušinius, nuo kurių paskui pilve vyksta nemalonūs procesai... Todėl, kad pasigaminame per daug, po to daug ir išmetame – nes, akivaizdžiai, visokie likučiai nekelia didelio apetito. Bet kaip tas velykinius likučius paversti patiekalais, kurie verčia varvėti seilę? Leiskite pasidalinti keliais savo mėgstamiausiais tips and tricks (patarimais ir triukais), kuriuos aš taikyčiau dažnai ant velykinio stalo likusiems maisto produktams:

•    Mėsos likučius – nesvarbu, ar tai paukštiena, ar raudona mėsa – labai skanu susimalti arba smulkiai supjaustyti, pasikepinti su svogūnu, morka, pomidoriukais / konservuotais pomidorais / saulėje džiovintais pomidorais, pagardinti mėgstamais prieskoniais... Ir valgyti su makaronais. Pirštus apsilaižysite.

•    Kiaušiniai, kurių, turbūt, lieka nesuvalgytų visuose namuose – gali sukurti progą pasigaminti pirmų pavasarinių šaltibarščių, su kuriais galima sunaudoti ir užsilikusias bulves nuo mėsos garnyro! Taip pat iš kiaušinių galima pasigaminti puikius karštus (ar ne karštus) sumuštinius su pikantiškomis salotomis – jos daromos iš tarkuoto sūrio, majonezo, trupučio česnako ir supjaustytų kiaušinių. Tikrai geriau, nei trečią dieną valgyti kiaušinius tiesiog su majonezu. Sveikesnio maisto gerbėjams, yra be galo daug puikių salotų receptų, į kuriuos įeina kiaušiniai.

•    Tuo tarpu salotų bei mišrainių atveju – jeigu manote, kad jų gali būti per daug, prieš ateinant svečiams galite dalį salotų atidėti ir jų su padažais (ypač visais iš pieno produktų) nemaišyti, taip jos bus traškesnės, nesuglebusios ir kitą dieną. Padažus, tuo tarpu, galima laikyti atskirai! Dar pravers tik į reikiamą kiekį salotų pjaustyti tokias daržoves, kaip pomidorai, agurkai, kurie šviežiai supjaustyti, dar nesuvytę, būna skaniausi, o prireikus tikrai nesunku papjaustyti daugiau. Na, o mišrainės gali tapti puikiu garnyru, o ne tik būti valgomos kaip užkandis ar visas patiekalas. Nepatingėkite pasiplanuoti, tuomet kur kas mažiau maisto bus išmetama, o Jūs mėgausitės kokybiškais patiekalais ir antrą šventės dieną! :)

 

3. DOVANOKITE PATIRTIS IR POILSĮ, O NE DAIKTUS

Gerai – močiutę, vėlgi, matyt, bus gana sunku įtikinti skristi oro balionu ar važiuoti kartingais (o gal aš klystu ir turite labai kietus senelius?..). Bet jeigu susitinkate su seniai nematytais dėdėm, tetom, pusbroliais, krikštatėviais... Ir norite jiems padovanoti kažką ypatingo, verta pasvarstyti apie tai, kas Jūsų artimą žmogų džiugina – greičiausiai tai susiję ne su daiktais, o su patirtimis! Galbūt dėdė vis užsidegęs kalba apie automobilius? Nuostabu, jam gali labai patikti pasivažinėjimas sportiniu automobiliu specialioje trasoje! O gal mama labai daug dirba ar vis pasiskundžia skaudančia nugara? Puiku, masažai ar apsilankymas SPA erdvėse gali jai sugrąžinti jėgas! Štai mano mėgstamiausios, rekomenduojamos dovanos:

•    Poilsis. Kartais net nesusimąstome, kaip retai mūsų artimieji išvažiuoja kažkur pasilepinti – iš tiesų, juk taip lengva yra užsisėdėti buityje pamirštant save! Štai man neseniai teko keliauti į Birštono viešbutį „Pušynė“, kur po ilgos pertraukos gavau progą atsigauti SPA, pavaikštinėti po žavų miškelį palei Nemuną bei apsilankyti jaukiuose restoranuose. Tačiau nebūtina keliauti kelioms dienoms – gal mylimam žmogui užtektų kokybiško masažų seanso, o gal tiesiog paprasčiausios galimybės kelias valandas paplaukioti baseinuose, sušilti garinėse pirtyse ar pamirkti sūkurinėse voniose? Nebūtina skirti visų savo santaupų, kad padovanotumėte artimajam poilsį, kurio jis yra vertas!

•    Auto / moto pramogos. Čia, turbūt, aktualiausia yra vyrams – negi jie taip pat nenusipelnė prisiminimų, kurie priverstų juos šypsotis? Štai pasivažinėjimas keturračiais / bagiais būtų puikus adrenalino užtaisas visais sezonais. Na, o prisiminus tą dėdę, kuris vis nenustoja kalbėti apie automobilius – gal jis mielai prasilėktų kokiu Porsche arba kariniu visureigiu? Vaikams, tuo tarpu, puikiai tiks kartingai – lenktyniauti čia gali net ikimokyklinio amžiaus vaikučiai, o tėvai tuo tarpu gali sėkmingai varžytis kartu... Kaip manote, gal Jūsų vaikai kartingų manevravimo gebėjimais pranoktų net Jus pačius? :)

•    Maistas! Pramogos dar gali būti skonio reikalas, bet skonio receptorius palepinti, turbūt, mėgsta kiekvienas... Ir dėdės, ir seneliai, ir vaikai! Kodėl nepadovanojus jiems trijų patiekalų vakarienės, kurios įprastai jie nebūtų linkę sau leisti? O gal verta juos sudominti kažkuo daugiau nei picomis, ir padovanoti galimybę išmėginti prancūzų arba japonų virtuvę? Aštraus maisto gerbėjus (ar tik aš viena turiu nenormaliai aštriai valgantį senelį?..) papirktų puikiai Lietuvoje įvertinti indiški restoranai. Patikėkite manim – su maistu neprašausite niekada, o taip pat ir suteiksite progą mylimiems žmonėms prasiblaškyti, peržengti toliau savo gerai pažįstamų skonių ribų.

Tiek šiam kartui – ačiū, kad skaitote, ir ačiū, kad rūpinatės savo aplinka! Taip pat siūlau paskaityti apie tai, kaip galite dovanoti savo laiką vietoje prabangių dovanų. Na, o galbūt ir Jūs turite taikomų savo kasdienybėje sprendimų, kurie padeda išvengti nereikalingų išlaidų ar apsikrauti nereikalingais daiktais? Gal darote kažką, ko aš nepaminėjau ir galite duoti patarimų kitiems? Drąsiai dalinkitės – kartais mes nesiimam tam tikrų veiksmų vien todėl, kad apie juos nežinome, tad labai svarbu yra skleisti savo žinutę toliau. :)

Straipsnio autorius(-ė) Rita, Beta.lt bloger'ė
9932 5

Irena-padėka...
Labai ačiū už priminimus
2Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Saulė...
Kadangi vėlykas švenčiame 2 kartus, pagal skirtingas šeimų tradicijas - patarimai labai geri. Svarbiausia laikas vienas su kitu, o neprikrauti stalai. Žaidimai, pokalbiai , o maistas 2 plane. :)
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Žana...
manau didžiausio tvarumo reikėtų laikytis per vaikų gimtadienius. džiugu, kad kalbate apie tai. rekomenduočiau prieš kiekvieną šventę sukurti apie tvaruma. saugokime gamta.
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Kristinaa...
Dėl tvarumo tai dar čia mums Lietuviams labai toli.... Aišku mažais žingsneliais kažkiek artėjame prie žalesnės aplinkos, bet reikia stengtis visiems. Tikrai žinau viena-kad švaistyti negalima nei laiko, nei pinigų, nei maisto
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Julia...
Svarbiausia visiems kartu susirinkus marginti kiausinius, kad pajausti ta Velykine dvasia ir pavasario atejima. Kiek imanoma daugiau laiko praleisti kartu ir dabar labai madinga, bet tikrai ir naudinga nepersivalgyti ir labai gerai apskaiciuoti maisto porcijas, kad po to neismesti ar nevalgyti 3 dienas to paties..Jeigu truksta tiesiog pasipjaustyti papildomai..
1Y
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Turi ką pasakyti? Komentuok čia:
Straipsnių autoriai
Kartais rašyti sekasi lengviau, kartais sunkiau, bet visai nerašyti aš negaliu - tai mano kraujyje. Noriu, kad skaitydami mano tekstus žmonės jaustųsi, lyg su jais kalbuosi prie kavos puodelio!
Beta.lt bloger'ė
Skonių Fiestos blog'o skilties autorė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Viena tų keistuolių, kurie dirba kūrybinį darbą, tačiau gyvenime mėgsta laikytis taisyklių ir rutinos. Visgi šį paradoksą esu linkusi vadinti savo tobulos kasdienybės receptu.
Beta.lt bloger'ė
"Gyvenu aistra kelionėms ir meile padėti žmonėms surasti jų svajonių atostogas. Jau 14 metų nardau turizmo vandenyse, tad dalinuosi savo žiniomis ir patyrimais su Beta Travel bendruomene."
Beta.lt bloger'ė
Su malonumu „kepu“ tekstus ir pyragus. Tik pyragus barstau cukraus pudra, o naujai „iškeptus“ tekstus – taškais, kableliais, brūkšniais... Svarbu, kad jie būtų gramatiškai taisyklingi, vizualiai tvarkingi, verbališkai turtingi, lengvai skaitomi, paveikūs.
Beta.lt bloger'ė
Esu portugalas. Girdėjau, kad taip Lietuvoje yra vadinami vilniečiai. Baigiau architektūrą, kurios pagrindinius principus (struktūra, vidaus ir išorės sintezė, harmonija su aplinka) bandau pritaikyti internete.
Beta.lt bloger'is
Talentingų kūrėjų pagalba keliu mūsų tinklaraštį į aukštumas, nes tikiu jo svarba. Daugelis mane vadina fėja, nežinau ar dėl rūpestingo būdo, ar dėl užaugusių sparnų.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė, kūrusi straipsnius apie aktualiausias temas ir skyrusi daug dėmesio patarimams.
Beta.lt bloger'ė
„Kiekviena kelionė yra nuotykis, papildantis brangią prisiminimų kolekciją. Kviečiu leistis į šiuos nuotykius kartu su manimi.“
Beta.lt bloger'ė
Mūsų pirmoji tinklaraštininkė, lietuvių kalbos ekspertė.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Nieko nerasta
BŪK PIRMAS!
Kurį pasieks šie pasiūlymai:
  • Nauji / specialūs
  • Riboto kiekio
  • Slapti
  • Paskutinės minutės
Sekite mūsų naujienas čia: