Skiepai

Per pastaruosius trejus metus daugelis susipažinome su skiepo sąvoka. Yra daug nuomonių apie juos bei jų naudą, tačiau nepaneigiamas faktas tas, kad skiepai kasmet išgelbėja daugybę žmonių gyvybių. Skiepų dėka daugeliu infekcinių ligų šiandien sergama labai retai, todėl neigiamos šių ligų pasekmės yra dažnai pamirštamos. Jei žmonės nesiskiepytų, tikėtina, kad daugelis šių ligų ir jų protrūkių galėtų vėl pasireikšti.

VISGI, KAS YRA SKIEPAS?

Skiepuose arba vakcinose naudojami mikroorganizmai ir jų dalys yra vadinami antigenais. Antigenų baltymų sandara skiriasi nuo žmogaus, todėl imuninė sistema juos atpažįsta ir sukelia imuninį atsaką bei suformuoja imunitetą/atsparumą. Tam, kad imuninės sistemos elementai galėtų atpažinti antigeną, turi vykti uždegiminė reakcija, todėl kartais po skiepo jaučiami silpni ligos simptomai. Imunitetą galima įgyti ir natūraliai, tačiau nepasiskiepijus ir persirgus konkrečia liga žmonės gali užkrėsti kitus bei gali kilti rimtų ligos komplikacijų pavojus. Skiepo sudėtyje yra sudėtiniai imunobiologiniai preparatai, sudaryti iš susilpnintų arba užmuštų mikroorganizmų (bakterijų ar virusų) arba jų sudėtinių dalių bei pagalbinių cheminių medžiagų. 

Visuomenė skatinama skiepytis dėl paprastos priežasties - kolektyvinio imuniteto. Skiepas apsaugo ne tik vakcina paskiepytus žmones, bet ir mažina riziką užsikrėsti kitus, neskiepytus visuomenės narius, pavyzdžiui, vaikus, kurių dar negalima skiepyti dėl amžiaus, arba žmones, kurių imuninė sistema susilpnėjusi. Kolektyvinis imunitetas susidaro tik tuomet, jei buvo paskiepyta pakankamai gyventojų. 

SKIEPAI KELIAUJANTIEMS

Su Lietuvoje esančiomis infekcijomis mes jau esame susipažinę, tačiau kasdienybėje rečiau reikalingi skiepai kelionių metu tampa itin aktualūs kiekvienam. Prieš vykdamas į kelionę kiekvienas turėtų sužinoti apie susirgimų riziką ir galimas profilaktikos priemones. Kadangi imunitetas pasiskiepijus susidaro tik po kurio laiko, į gydytojus turėtumėt  kreiptis likus 4-6 savaitėms iki planuojamos kelionės.

Didžioji dalis skiepų yra rekomendacinio pobūdžio, tačiau yra valstybių, į kurias vykstant skiepytis yra privaloma. Pavyzdžiui, keliaujant į kai kurias Afrikos šalis skiepai nuo geltonosios karštinės, meningokokinės infekcijos ir poliomielito yra būtini. 

Keliautojai dažniausiai skiepus renkasi priklausomai nuo šalies, į kurią keliauja. Visą informaciją, kokie skiepai yra rekomenduojami keliaujant į konkrečią valstybę, galima rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktose rekomendacijose.

AKTUALIAUSI SKIEPAI

Gripas – ūminė kvėpavimo infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir yra viena dažniausių ligų, pasireiškiančių epidemijomis. Gripui būdingi simptomai pasireiškia aukštesne nei 38°C temperatūra, sausu kosuliu, gerklės, galvos, raumenų skausmais, nuovargiu, silpnumu. Kartais pasitaiko šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja skiepytis daugumai žmonių, ypač šioms rizikos grupėms priklausantiems asmenims: 65 metų ir vyresniems asmenims; nėščioms moterims; sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir asmenims, kurių atsparumas ligoms sumažėjęs; vaikams nuo 6 mėn. iki 2 metų; medicinos darbuotojams.

Nuo gripo skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui, kuris tęsiasi nuo spalio iki balandžio mėnesio. Per dvi savaites po skiepo susidaro antikūnai kovai prieš gripo virusą.

Erkinis encefalitas tai virusinė infekcija, kuri pažeidžia smegenis, infekcija persiduoda per erkės įsisiurbimą. Erkės perduoda erkinio encefalito sukėlėjus praėjus vos kelioms minutėms po įsisiurbimo. Per pirmas septynias dienas galimi  būti jaučiami į gripą panašūs simptomai. Po to seka smegenų dangalų pažeidimo simptomai: pykinimas, vėmimas, aukšta temperatūra, galvos skausmas ir svaigimas, sutrikusi sąmonė. Erkinis encefalitas negali būti gydomas antibiotikais ir jokiais kitais vaistais, kurie nugalėtų patį erkinio encefalito virusą, todėl vienintelis apsisaugojimas nuo šios ligos yra skiepas. Skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama visiems, kurie gyvena arba planuoja keliauti į vietoves, kuriose paplitusios erkinio encefalito virusus nešiojančios erkės, ypač jei planuojama užsiimti veikla lauke. Skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama žiemą arba ankstyvą pavasarį. Reikalingos dvi vakcinos, su 1–3 mėnesių pertrauka tarp skiepų. Imunitetas susiformuoja vieniems metams, po metų pakartojus dar vieną skiepo dozę atsparumas ligai pratęsiamas dar trejiems metams. 

Gyvybei pavojingų skiepų sąrašas yra platus, kartu galime tik pasidžiaugti, kad turime skiepus nuo pneumokokinės infekcijos, vėjaraupių, skarlatinos, Covid-19 ir daugelio kitų gyvybei pavojingų infekcijų. Skiepų nauda abejoti neverta. Nuo gripo naudojamas skiepas yra „senas”, jam daugiau nei 50 metų, taigi jo nauda laiko patikrinta ir baimintis dėl skiepo nėra jokios priežasties.

Visų ligų sukeltos pasekmės išlieka ilgą laiką, tad išvenkime jų  pasiskiepydami.

KAM NEREKOMENDUOJAMA SKIEPYTIS?

Dėja, bet skiepytis gali ne visi. Negalima skiepyti žmonių, kurie yra alergiški kuriai nors vakcinos nurodytai veikliajai ar pagalbinei medžiagai. Jei pasiskiepijus pasireiškė  alerginė reakcija, kitos tos vakcinos dozės yra nerekomenduotinos, nebent nustatoma, kad reakcijos priežastis nėra vakcina. 

Skiepytis taipogi nerekomenduojama sergant tam tikrais imuninės sistemos sutrikimais ar taikant medikamentinį gydymą. Kai kurios vakcinos (nuo tymų ar kiaulytės) yra nerekomenduojamos nėštumo metu, skiepytis reikėtų prieš pastojant. 

Prieš priimant sprendimą skiepytis, rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

KAM REKOMENDUOJAMA SKIEPYTIS?

Užsikrėsti liga gali bet kokio amžiaus žmogus. Didžiausia grėsmė yra ne pats virusas, o galimos jo komplikacijos. Visos išvardintos ligos ypač pavojingos pensininkams ir asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies, kraujagyslių ir kvėpavimo takų ligomis. Pastaruoju atveju virusas gali sukelti šių ligų paūmėjimą ir staigų sveikatos pablogėjimą. Efektyviausia priemonė išvengti komplikacijų yra skiepai. 

Dažnai kyla klausimas, ar skiepytis nuo gripo gali nėščiosios ar vaikai. Gydytojai vieningai atsako – taip. Nėštumo metu gripu sergama sunkiau ir jis kelia grėsmę vaisiui, todėl gydytojai rekomenduoja skiepytis ir besilaukiančioms. Vaikai iki dvejų metų yra itin imlūs ligoms, todėl skiepytis leidžiama visiems vaikams nuo 6 mėn.

Lietuvoje siūlomų skiepų saugumas ir efektyvumas patvirtintas PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos).

Skiepai priskiriamas prie didžiausių 21-ojo amžiaus žmonijos atradimų. Kaip gera žinoti, kad gyvename laikais, kada medicina yra labai pažengusi ir mūsų gyvybę gali išsaugoti, palyginus, toks paprastas dalykas - skiepas. Ankstesniais laikais gripas būdavo mirtina liga, o štai šiandien mes jos galime išvengti. Beta.lt turi jums pasiūlymą - pasinaudokite mūsų siūlomomis akcijomis ir skiepą įsigykite pigiau! Ir ligų išvengsite, ir tuo pačiu sutaupysite (Win-Win)! O jeigu jau esate pasiskiepijęs, padovanokite pačią geriausią dovaną - kuponą arba dovanų čekį šiai paslaugai. Būkime sąmoningi ir išvengime ligų - skiepykimės!

Ar galima pratęsti kupono galiojimo laiką?add

Kupono galiojimo laiką galima pratęsti. Tai GALIMA ATLIKTI NEMOKAMAI likus 2 savaitėms iki kupono galiojimo pasibaigimo datos. Galimas kupono pratęsimo laikas yra nurodytas kupono sąlygose. Jeigu Jums šios informacijos surasti nepavyko, kreipkitės į BETA.LT Klientų aptarnavimo skyrių telefonu: 8 5 207 3000 arba el. paštu: pagalba@beta.lt. Darbo laikas: I-V: 9.00 – 19.30 val. Informuojame, kad perkant Vartotojui, prisiregistravusiam prie BETA.LT LOJALUMO PROGRAMOS, yra suteikiama galimybė atgauti dalį sumokėtos sumos. Atgaunamos sumos dydis visada nurodomas pasiūlymo informacijoje.

Kaip išsirinkti tinkamiausią sveikatos paslaugą?add

Kad Jums būtų lengviau išsirinkti sveikatos paslaugą, naudokitės SVEIKATA kategorijos kairėje ekrano pusėje esančiu filtru. Rinkitės Jums norimą paslaugą iš pasiūlymų sąrašo: KRAUJO TYRIMAI, DIAGNOSTINIAI TYRIMAI, ODONTOLOGIJOS PASLAUGOS, GYDYTOJŲ KONSULTACIJOS, SKIEPAI, PLASTINĖ CHIRURGIJA, SVEIKATINIMAS ar REABILITACIJA. Kiekvieną kartą pasirinkus filtrą, puslapis automatiškai atrinks norimus grožio pasiūlymus. Galite pridėti neribotą skaičių paslaugų į savo krepšelį. Tam naudokite Į KREPŠELĮ pirkimo funkciją. Visais Jums rūpimais klausimais skambinkite telefonu: 8 5 207 3000 arba kreipkitės el. paštu: pagalba@beta.lt. Darbo laikas: I-V: 9.00 – 19.30 val.

DOVANOS
POILSIS
KELIONĖS
PRAMOGOS
RESTORANAI
GROŽIS
SVEIKATA
PASLAUGOS
Tėvo dienos dovanos Dovanų rinkiniai Dovanų rinkiniai moterims Šventiniai dovanų rinkiniai Gurmaniški dovanų rinkiniai Dovanų rinkiniai vyrams Dovanų rinkiniai Kalėdoms Dovanos vyrams Dovanos tėčiui Bernvakario dovanos Dovanos draugui Dovanos kolegai Verslo dovanos vyrams Vyrų dienos dovanos Dovanos moterims Dovanos mamai Mergvakario dovanos Dovanos draugei Dovanos kolegei Dovanos vaikams Aktyvios pramogos vaikams Pramogos su gyvūnais Dovanos 7 metų vaikams Kalėdinės dovanos 10 metų vaikams Dovanos 2 metų vaikui Gimtadienio dovanos Gimtadienio dovanos vyrams Gimtadienio dovanos moterims Gimtadienio dovanos vaikams Gimtadienio dovanos senjorams Gimtadienio dovanos draugei Gimtadienio dovanos mamai Gimtadienio dovanos merginai Dovana 30 metų proga Vestuvių dovanos Dovanos jauniesiems Vestuvių metinių dovanos Sužadėtuvių dovanos Dovanų idėjos BETA rekomendacijos Restoranų gidas Grožio gidas Dovanos šeimai Velykinės dovanos Dovanos močiutei Dovanos poroms Prabangios dovanos Prabangios dovanos vyrams Moters diena Dovanos mamai Dovanos dviems Dovanos iki 30 EUR Dovanos nuo 30 iki 50 EUR Dovanos nuo 50 EUR ir daugiau TOP Dovanos Dovanos krikštatėviams Dovanos krikštynoms Dovanos sesei Dovanos broliui Dovanos boso dienai Ekstremalios dovanos Dovanos žmonai Valentino dienos dovanos Romantiška vakarienė dviem Romantiškas poilsis dviem Saldžios dovanos Valentino dienos dovanos JAI Valentino dienos dovanos JAM Romantiškas poilsis dviems su sukūrine vonia Romantiškas poilsis dviems Palangoje Romantiškas poilsis dviems Druskininkuose Romantiškas poilsis dviems Vilniuje Romantiška nakvynė dviems Kaune Romantiškas poilsis dviems Trakuose Romantiškos kelionės dviems Valentino dienos vakarienė Valentino dienos vakarienė Vilniuje Romantiška vakarienė Klaipėdoje Saldžios dovanos Valentino dienai Romantiška nakvynė dviems Klaipėdoje Romantiška vakarienė Palangoje Romantiška vakarienė Kaune Romantiška vakarienė Vilniuje Romantiška vakarienė Televizijos bokšte Romantiška vakarienė Panevėžyje Romantiška vakarienė Šiauliuose Romantiška nakvynė dvare Romantiškos dovanos vyrui Dovana mylimam vyrui Dovanos mylimajai Romantiškos dovanos Romantiškos dovanos dviems Seksualios dovanos Seksualios dovanos moterims Seksualios dovanos vyrams Dovanos Vilniuje Dovanos Kaune Dovanos Klaipėdoje Dovanos Palangoje Dovanos Birštone Dovanos Druskininkuose Dovanos Trakuose Parduotuvių čekiai Dovanos senjorams Dovanos merginai Dovanos vaikinui Dovana vaikinui gimtadienio proga Dovanos tėvams Dovanos tėvams per vestuves Dovanų kuponai Dovanos jauniesiems Dovanos dukrai Dovanos draugui Dovanos paaugliams Dovanos mokytojams Dovanos darbuotojams Dovanos auklėtojai Kalėdinės dovanos Kalėdinės dovanos vyrams Kalėdinės dovanos moterims Kalėdinės dovanos vaikams Kalėdinės dovanos senjorams Kalėdinės dovanos mamai Kalėdinės dovanos vaikams Kalėdinės dovanos šeimai Kalėdinės dovanos merginai Kalėdinės dovanos paaugliams Kalėdinės dovanos vaikinui Kalėdinės dovanos tėvams Kalėdinės dovanos mergaitėms Kalėdinės dovanos draugei Kalėdinės dovanos poroms Kalėdinės dovanos tėčiui Kalėdinės dovanos sesei Kalėdinės dovanos berniukams Kalėdinės dovanos žmonai Kalėdinės dovanos mokytojai Kalėdinės dovanos močiutei Kalėdinės dovanos uošviams Kalėdinės dovanos darbuotojams Skanios dovanos Kalėdoms Praktiškos Kalėdinės dovanos Dovanos mergaitėms Dovanos 11 metų mergaitėms Dovanos berniukams Dovanos liudininkams Dovanos seneliui Dovanos žvejui Dovanos krikšto mamai Mamos dienos dovanos Dovanos mokytojų dienos proga Dovanos kūdikiams Dovanos
Vasaros poilsis Poilsis prie ežero Poilsis prie jūros Poilsis dviem miške Poilsis šeimai prie ežero Savaitgalio poilsis Savaitgalio poilsis dviems Savaitgalio poilsis šeimai Savaitgalis prie ežero Savaitgalis Birštone Savaitgalis Rygoje dviem Savaitgalis Palangoje Savaitgalio poilsis Druskininkuose Savaitgalis Palangoje dviem Poilsis Birštone dviem savaitgalį Savaitgalio kruizas Poilsis su vaikais Poilsis su vaikais Lietuvoje Poilsis su vaikais Druskininkuose Poilsis su vaikais Palangoje Poilsis su vaikais prie jūros Poilsis šeimai Poilsis Anykščiuose šeimai Poilsis šeimai Trakuose Poilsis šeimai Birštone Poilsis Šventojoje su vaikais Poilsis Plateliuose su vaikais Poilsis Nidoje su vaikais Poilsis Jūrmaloje šeimai Poilsis Liepojoje šeimai Poilsis šeimai su SPA Poilsis šeimai sodyboje SPA poilsis Viešbučiai su SPA Viešbučiai su SPA Vilniuje Viešbučiai su SPA Palangoje Spa Vilniuje dviems Spa pasiūlymai dviems Viešbučiai Birštone su spa Viešbučiai Nidoje su spa Viešbučiai Šventojoje spa Viešbučiai Jūrmaloje su spa Viešbučiai su spa Lietuvoje Druskininkų viešbučiai su spa SPA poilsis vienam Spa dviems su nakvyne Sanatorijos Sanatorijos Birštone Sanatorijos Palangoje Sanatorijos Druskininkuose Sanatorijos Šventojoje Sanatorijos Kaune Sanatorijos Klaipėdoje Sanatorijos vaikams Sanatorijos senjorams Poilsis kurorte Poilsis Druskininkuose Poilsis Birštone Poilsis Šventojoje Poilsis Palangoje Poilsis kaime Poilsis Drevernoje Poilsis Vištytyje Poilsis Rusnėje Poilsis Kintuose Poilsis Giruliuose Poilsis Kernavėje Poilsis Nemirsetoje Poilsis Žemaitijoje Poilsis dviem Nidoje Poilsis senjorams Palangoje Poilsis Karklėje Poilsis mieste Poilsis Vilniuje Poilsis Kaune Poilsis Biržuose Poilsis gamtoje Poilsis sodyboje Poilsis miške Poilsis nameliuose Poilsis Plateliuose Poilsis jurtose Poilsis namelyje medyje Poilsis gamtos apsuptyje Poilsis kaime Poilsis Latvijoje Poilsis vienam Poilsis dviem Pušynas Corner Hotel Pušynė Panorama Hotel Galia Radisson Blu Hotel Lietuva Gamtos Perlas Hilton Garden Inn Vilnius Ibis Kaunas Centre Neringa Hotel Park Inn By Radisson Vilnius Airport Mingės egzotika Ramios bitės Radisson Blu Royal Astorija Žilvinas Hotel Palanga Grand Baltic Dunes Harmony Park Dainava Gradiali Gradiali Best Baltic Central Druskininkai Amberton Green Apartments Tulpės sanatorija Oro Dubingiai Vilnius Grand Resort Amberton Green SPA Druskininkai Victoria Hotel Kaunas Draugystės sanatorija Margis SPA Radisson Hotel Kaunas Amsterdam Plaza UPA Medical SPA Gabija EGO SPA Europa Royale Druskininkai Prie parko Sanatorija Druskininkuose Palangos Linas Palangos žuvėdra Kaunas Hotel METROPOLIS Royal SPA Residence Best Baltic Palanga Vanagupė Aurora Hotel Klaipėda Goda Versmė sanatorija Palangos vėtra Bistrampolio dvaras Atostogų parkas Energetikas Auksinės kopos Rąžė, Palanga SPA Vilnius Druskininkai Grand SPA Lietuva Eglės sanatorija Vytautas Mineral SPA De Lita Poilsis
Paskutinė minutė Viskas įskaičiuota Paskutinės minutės kelionės į Egiptą Paskutinės minutės kelionės į Turkiją Paskutinės minutės kelionės autobusu Poilsinės kelionės Kelionės su vaikais Novaturo kelionės Tiketa tour kelionės Itaka kelionės TUI kelionės Coral travel kelionės Kelionės į Artimuosius Rytus Kelionės į Afriką Kelionės į Turkiją Kelionės į Stambulą Kelionės į Antaliją Kelionės į Alaniją Kelionės į Beleką Kelionės į Kemerą Kelionės į Sidę Kelionės į Bodrumą Kelionės į Graikiją Kelionės į Kretą Kelionės į Rodą Kelionės į Zakintą Kelionės į Tasos Kelionės į Santorinį Kelionės į Korfu Kelionės į Chaniją Kelionės į Graikijos salas Kelionės į Bulgariją Kelionės į Kiprą Kelionės į Ispaniją Kelionės į Barseloną Kelionės į Madridą Kelionės į Seviliją Kelionės į Valensiją Kelionės į Ibizą Keliones į Kataloniją Kelionės į Ispanijos salas Kelionės į Italiją Kelionės į Romą Kelionės į Milaną Kelionės į Veneciją Kelionės į Siciliją Kelionės į Neapolį Kelionės į Kroatiją Kelionės į Sakartvelą Kelionės į Prancūziją Kelionės į Paryžių Kelionės į Nicą Kelionės į Portugaliją Kelionės į Madeirą Kelionės į Funšalį Kelionės į Vietnamą Kelionės į Japoniją Kelionės į Juodkalniją Kelionės į Latviją Kelionės į Rygą Kelionės į Vokietiją Kelionės į Olandiją Kelionės į Albaniją Kelionės į Tunisą Kelionės į Madagaskarą Kelionės į Gruziją Kelionės į Balį Kelionės į Havajus Pažintinės kelionės Pažintinės kelionės autobusu Pažintinės kelionės lėktuvu Kelionės į Niujorką Pažintinės kelionės kruizu Gruda kelionės Topturo kelionės Interlux kelionės 700LT kelionės Excursus kelionės Egzotinės kelionės Kelionės su vaikais Savaitgalio kelionės Savaitgalio kelionės su vaikais Vasaros kelionės Kelionės rugpjūčio mėnesį Kelionės liepos mėnesį Žiemos kelionės Kelionės vasario mėnesį Rudens kelionės Kelionės spalio mėnesį Kelionės rugsėjo mėnesį Kelionės lapkričio mėnesį Anextour Lietuva Kelionės
Oro pramogos Skrydis oro balionu Skrydis oro balionu dviems Skrydis oro balionu Kaune Skrydis oro balionu Klaipėdoje Skrydis oro balionu Vilniuje Skrydis oro balionu Trakuose Skrydis oro balionu Alytuje Skrydis oro balionu Marijampolėje Skrydis parasparniu Skrydis parasparniu Vilniuje Skrydis parasparniu Kaune Skrydis parasparniu Klaipėdoje Apžvalginis skrydis Apžvalginis skrydis virš Trakų Apžvalginis skrydis virš Kauno Apžvalginis skrydis virš Klaipėdos Šuolis parašiutu Šuolis parašiutu Klaipėdoje Skrydžio simuliatoriai Pilotavimo pamoka Vandens pramogos Vandens parkai Vandens parkai Vilniuje Vandens parkai Kaune Vandens parkas Druskininkuose Vandens parkas Palangoje Jūrmalos vandens parkas Vandens batutai Vandens batutai Palangoje Vandens batutai Vilniuje Vandens batutai Kaune Vandens batutai Trakuose Vandens batutų parkai Wake parkai Wake parkai Vilniuje Kaitavimas Kaitavimas Svencele Baidarės Baidarės Vilniuje Baidarės Verkne Baidares Vilnele Baidarės Anykščiuose Baidarės Merkiu Baidarės Žeimena Baidarės Dubysa Baidarės Ūla Baidarės Žemaitijoje Irklentės Irklentės Kaune Irklentės Trakuose Irklentės Vilniuje Jachtos ir laivai Pasiplaukiojimas laivu Kaune Pasiplaukiojimas laivu Trakuose Pasiplaukiojimas laivu Klaipėdoje Pasiplaukiojimas laivu Birštone Kateriai ir vandens motociklai Žvejyba Žvejyba Kuršių mariose Žvejyba jūroje Vandens pramogos Kaune Vandens pramogos Palangoje Baseinai Birštone Pramogos vaikams Vandens parkai ir baseinai Baseinai Vilniuje Baseinai Kaune Baseinai vaikams Baseinai Palangoje Nuotykių parkai Nuotykių parkai Vilniuje Nuotykių parkai Kaune Batutų parkai Batutų parkas Vilniuje Batutų parkas Klaipėdoje Laipynių parkai Pabėgimo kambariai Pabėgimo kambarys vaikams Pabėgimo kambarys Vilniuje Pabėgimo kambarys Kaune Virtualios realybės pramogos