Kineziterapija pažodžiui verčiama kaip „judesio terapija". Tai – terapinis ligų gydymas pasyviais ir aktyviais raumenų judesiais, taipogi mankšta, kas ir yra pagrindinis šios terapijos elementas. Kineziterapeutai taiko judesio praktikas bei paciento švietimą sveikimo klausimais, kad jis sustiprintų ir/ar atgautų savo kūno funkcijas, pagerintų kūno mobilumą, jėgą, ištvermę bei lankstumą. Tai yra pats geriausias būdas norint greičiau išgyti po patirtų traumų arba maksimaliai išnaudoti savo fizinius sugebėjimus.
Kineziterapeutas gali jums padėti sukurti terapines kūno rengybos programas, kad išlaikytumėte gebėjimą judėti po traumos, taip pat – padėti sumažinti pakartotinio sužalojimo riziką. Dar kineziterapeutai gali pagelbėti turintiems lėtinių problemų, pvz., aukštą kraujospūdį, nutukimą, artritą ir pagerinti šių asmenų gyvenimo kokybę.
KĄ ŽINO GERAS KINEZITERAPEUTAS?
Kineziterapeutai išmano anatomiją ir tai, kaip kiekviena kūno dalis veikia atskirai ir kartu su kitomis kūno dalimis. Šie specialistai padeda pacientams atlikti gydomąją mankštą, vandens terapiją, mokytis vaikščioti, naudoti protezus ir susikurti mankštos režimą visam gyvenimui. Taip pat jie parenka pratimus, kurie padeda pacientui pasiekti konkrečius jėgos ar judrumo didinimo tikslus, nesukeliant pacientui skausmo ar papildomos žalos. Kineziterapeutai užtikrina, kad psichologinė ir fizinė gydomosios mankštos nauda atsispindėtų reabilitacijos procese.
KAIP VYKSTA KINEZITERAPIJOS PROCESAS SU SPECIALISTU?
- Įvertinamas žmogaus judrumas, jėga ir ištvermė;
- Aptariami gydymo tikslai;
- Pacientas mokomas apie tai, kaip veikia kūnas, kas sukelia sutrikimus;
- Sukuriamas tinkamas ir tikslingas gydymo planas;
- Pacientui parodoma, kaip teisingai atlikti pratimus;
- Stebima paciento pažanga;
- Jei reikia, pakeičiamas planas, kad būtų pasiekti konkretūs tikslai;
- Parūpinama tinkama įranga;
- Pravedami mokymai apie paciento priežiūrą jo globėjams.
KOKIOS YRA KINEZITERAPIJOS RŪŠYS?
- Tradicinė kineziterapija daugiausia yra mechaninio raumenų judesio stebėjimas – taip nustatoma paciento fizinė būklė. Tai pirmiausia taiko sporto terapeutai, kineziterapeutai ir mankštos fiziologai.
- Taikomąją kineziterapiją taiko chiropraktikai, osteopatai ir kai kurie kiti gydytojai – net kai kurie odontologai. Naudodami rankinį raumenų testavimą, sveikatos specialistai, besispecializuojantys šioje kineziterapijos šakoje, gali nustatyti organų disfunkciją, nes tai rodo raumenų silpnumą. Tai pirmiausia naudojama skausmui malšinti, tačiau taip pat taikomoji kineziterapija turi ir daug kitų privalumų – ji veikia kūno energijos kanalus, kad būtų pašalintas energijos disbalansas, sukeliantis įvairias sveikatos problemas.
- Specializuotą kineziterapiją taiko gydytojai ir plačioji visuomenė. Dabar yra dešimtys skirtingų specializuotų technikų – kai kurios iš jų reikalauja daug treniruočių, o kitos reikalauja tik vieno ar kelių pagrindinių raumenų testavimo metodų. Specializuota kineziterapija yra taikoma daugeliui ligų ir psichologinių problemų gydyti.
- Progresyvioji kineziterapija yra susijusi su energijos balansavimu, siekiant atkurti emocinę, dvasinę ir fizinę sveikatą. Ją sudaro įvairūs korekciniai metodai, skirti gydyti disbalansą, kuris turi įtakos energijos srautui ir sukelia įvairias problemas. Ši kineziterapijos šaka apima kelių rūšių natūralių terapijų naudojimą, įskaitant spalvų terapiją, konsultavimą, akupresūrą ir informaciją apie mitybą.
- Edukacinė kineziterapija yra skirta intelektinei gerovei, nes ji visų pirma skirta padėti vaikams ir suaugusiems, turintiems mokymosi sunkumų. Tai apima kūno judesius ir fizinius pratimus, skirtus lavinti smegenis ir greičiau įsisavinti naujas žinias bei įgūdžius.
- Kinergetika apjungia skirtingų kineziterapijos šakų principus, kad nustatytų energijos srauto sutrikimo šaltinius, sukeliančius disbalansą, stresą ir organų disfunkciją. Kinergetika taikoma raumenų testavimui ir natūraliai kūno gydomajai energijai, kad ištaisytų daugybę paplitusių sveikatos problemų.